Startup Wrocław: meetup #1

Bardzo wiele inspirujących osób  w internetach chwali sobie wszelkiego rodzaju spotkania branżowe wieczorową porą i zachęca początkujących, aby wyszli do ludzi. Chciałem się sam przekonać czy faktycznie takie meetup’y mogą dać tego wyjątkowego kopa, a że zawsze działam z zasadą ograniczonego zaufania do internetowych mądrości nie spodziewałem się niczego wyjątkowego… I wiecie co? Myliłem się!  Żałuję, że nie byłem na takim spotkaniu wcześniej. Tyle interesujących osób dawno nie spotkałem – motywacyjny kop jest niesamowity!

Startup Meetup

Zastanawiałem się co wybrać jako pierwsze spotkanie „branżowe”. W lutym był mixup startupowy, ale nie mogłem na niego pójść z powodu delegacji. Postanowiłem, że na kolejny możliwy termin z interesującej mnie tematyki na pewno się wybiorę. Gdzieś w odmętach scrollowania facebooka wyskoczyła mi propozycja wydarzenia w hotelu Novotel we Wrocławiu. W sumie czemu nie? Hotel, spoko miejsce, pewnie wpadnie parę osób.

Meetup został zorganizowany przez Urząd Miejski Wrocławia, a dokładniej przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Novotel udostępnił salę i zaprezentował swoje podejście do startupów oraz innowacje w branży hotelarskiej. Dodatkowo sponsorował to wydarzenie Probuild ze swoim nowym projektem dla firm o nazwie pin-park.pl. Było z kilkadziesiąt osób. Przed główną prezentacją z nikim nie porozmawiałem (nikogo znajomego nie rozpoznałem) i usiadłem sobie w fajnym miejscu na prawie pustej sali – oczywiście nie miało to nic wspólnego z tym, że ledwo zdążyłem…

Poczatek prezentacji.jpg
17:01 – gdzie są wszyscy?

Prezentacje

Pierwsi na scenie wystąpili przedstawiciele grupy Accor Hotels prezentując  wyjątkowo korporacyjną gadkę – jeśli ktoś z was kiedykolwiek pracował w korporacjach i miał styczność z osobami wysoko w strukturach to takie slajdy nie będą zbytnim zaskoczeniem.

Muscles are deteriorating
Korporacyjna prezentacja jakich wiele…

Na szczęście, po wyjątkowo interesującej części korporacyjnych rozważań, zostały nam zaprezentowane rozwiązania bezpośrednio związane z finansowaniem startupów przez wielkie korporacje jak i samą grupę Accor.

Osobiście nie wiedziałem, że międzynarodowe firmy mają specjalnie wydzielone budynki, czy działy, gdzie ich pracownicy pracują jak przedsiębiorcy korzystając z zasobów firmy. Z tego co zrozumiałem to korporacje inwestują w rozwiązania swoje pieniądze, a następnie odkupują firmy włączając je w swoje struktury.  Przykładem jest CISCO (zainteresowanych zapraszam pod link – http://www.businessinsider.com/why-cisco-showered-three-men-with-billions-2014-9?IR=T)

Zaprezentowano też innowacje z branży hotelarskiej. Ilość zmian, która następuje jest oszałamiająca. Musimy podziękować booking.com, airbnb.com oraz innym innowacyjnym biznesom, które zmusiły całą branże do innowacji. Kolejnym ważnym wydarzeniem było oficjalnie ogłoszenie działania programu Startup flow, gdzie młode firmy mogą skontaktować się z Acorem i rozwijać swoje produkty. Na całym świecie zaangażowanych jest ponad 480 starupów w ten program. Jeśli macie produkt dla branży hotelarskiej i jesteście z Wrocławia to możecie skontaktować się z Novotelem.

mde
Startup flow

Po części korporacyjnej wystąpiły dwa wrocławskie startupy. Pierwszy prezentował się kardomierz.pl.  Zidentyfikowali oni problem. W mikro/małych firmach są prowadzone listy obecności w pracy. Każdy pracownik ma grafik, musi go podpisać po zakończonym dniu pracy, ustalić czas pracy z przełożonym. Niech zajmuje to w tygodniu około 30 minut(6 minut dziennie) na pracownika. Firma zatrudnia 10 osób. Każda z nich spędzi 30 minut, 300 minut tygodniowo, 1200 miesięcznie, wychodzi 20 godzin straconego czasu. Obecnie stawka minimalna za godzinę to 13 złotych. Wychodzi przynajmniej 260 złotych straty w miesiącu, nie biorąc pod uwagę kosztów pracodawcy i tego, że mógłby rozwijać swoją firmę w tym czasie. Jednym z pierwszych klientów kardomierza był pasibus, który dzięki swojemu dynamicznemu wzrostowi jako pierwszy natknął się na ten problem. Jak dla mnie bardzo ważne jest to, aby posiadać pierwszego klienta praktycznie na samym początku działalności, dzięki czemu firma jest w stanie na bieżąco korygować swój kurs. Rozwiązaniem tego problemu jest aplikacja webowa i na tablety/smartfony. Każdy z pracowników loguje swój czas pracy za pomocą formularza, a menedżer jest w stanie prawie automatycznie ustalić grafik i czas pracy. Jedynie co jest wymagane to kilkadziesiąt minut ustawiania odpowiednich ograniczeń na samym początku poprzez odpowiednią konfigurację. Dodatkowo w produkt wbudowane są niektóre ograniczenia wynikające z polskiego prawa dotyczącego czasu pracy. Startup został ufundowany z własnej kieszeni i obecnie posiada już kilkunastu klientów. Produkt jest bardzo innowacyjny jak na polski rynek i pierwotnie był planowany jako prosty system mierzenia czasu pracy i wyeliminowania list pracowniczych, a obecnie stosują technologią tensorflow do przetwarzania obrazów, żeby w przyszłości umożliwić jeszcze lepsze zarządzanie zespołem ludzi. Sam poddałem się działaniu algorytmu i wyszło, że wyglądam na ponad 35 lat….ale na 100% była to wina światła na sali ;).

Kolejnym wrocławskim startupem był appformation.pl, który zaprezentował aplikację tworzoną dla klienta biznesowego zza wielkiej wody. Wheedle (https://wheedleapp.com/) to produkt, który ma mieć możliwość łączenia biznesów bezpośrednio z klientami. Wykorzystywać do tego będzie bilety na specjalne wydarzenia (np. Jedz ile chcesz za 20 dolarów), koncerty oraz inne specjalne promocje. Dodatkowo firmy będą mogły pozyskiwać nowych klientów w sposób bezpośredni. Załóżmy, że jest niedziela popołudnie i odwiedziła was rodzina z daleka. Poszukujecie fajnego i w miarę taniego miejsca na niedzielny obiad. W aplikacji wpisujecie swoje preferencje i 4 restauracje składają wam ofertę na obiad dla 5 osób. Różnią się one ceną oraz produktami zaproponowanymi . Akceptujesz, płacisz i idzie na obiad do wybranej przez siebie restauracji. Produkt wygląda na bardzo innowacyjny i ciekawy.

Podsumowanie

Całe spotkanie było po prostu super! Wspaniali ludzie, ciekawe pomysły. Dla mnie największym osobistym sukcesem jest to, że przełamałem się do rozmowy z kompletnie obcymi ludźmi. Udało mi się zdobyć kilka kontaktów i dowiedzieć się wielu nowych ciekawych rzeczy. Chyba zainteresuję się tematem machine learningu – wygląda na niesamowicie przyszłościowy. Zainwestowany czas zwrócił się w 100%!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s